info@yerliceviz.com.tr

Çanakkale Türkiye

ENGLISH (ENG)

Dünyanın Favorisi Chandler Ceviz

California Üniversitesi, chandler ceviz ini 1979’da tanıttı ve ona U. C. Davis’te Pomoloji Profesörü olan W. H. Chandler’ın adını verdi

ABD Kaliforniya’da yetiştirilen en belirgin çeşittir. Chandler cevizi büyük, pürüzsüz ve iyi bir kabuk sızdırmazlığı ile oval şekillidir. Chandler ceviz dünya çapında tanınmaktadır ve ekstra hafif ve yüksek kaliteli çekirdekleri nedeniyle alıcılar tarafından büyük beğeni toplamaktadır.

Çanakkale bölgesinde Ekim ayında hasat edilen chandler ceviz, tüm çeşitler arasında en yüksek tane veriminden birini sağlar.

Chandler Cevizi, Eugene F. Serr ve Harold I. Forde tarafından yürütülen UC Davis Islah Programından yaratılmıştır. Serr ve Forde, 1963’te biri 56-224 numaralı, diğeri Pedro adlı iki türü çaprazladı. 56-224 ceviz iri ama zayıf kabuklu, protojin ve yanal tomurcuklarda çok verimlidir. Pedro cevizi, güçlü kabuğuyla oldukça verimlidir, uzun süredir tüketici tat testlerinin galibidir, bol miktarda polen yayar, ancak sıcağa iyi dayanmaz. Bu çaprazlama, ikisi Chandler ve Howard olarak bilinen ticari olarak uygun çeşitler haline gelen 35 soy ile sonuçlandı. 

Ortaya çıkan Chandler cevizi, yan tomurcuklarda oldukça verimlidir. Son derece kuvvetlidir ve bu nedenle dar ağ açılı (45 dereceden az açılı dallar) sürgünlerden kaçınmak için budanması gerekir. Chandler’ın diğer çeşitlere göre daha az haşere sorunu vardır.

Chandler’ın patenti alındı ve 1979’da UC Davis tarafından piyasaya sürüldü. O zamanlar Harold Forde, Chandler cevizini UC Davis Islah Programından gelen en önemli çeşit olarak görüyordu. Kırk yıl sonra kesinlikle haklı olduğunu söyleyebiliriz. Bugün Chandler cevizi dünya çapında en çok ekilen cevizdir.ells strengthen.

Chandler Ceviz Karakteristik Özellikleri

Renk : Açık

Kabuk : İnce

Verim : 43%-47%

Lezzet : Yumuşak

Chandler Ceviz Besin Bilgileri (100gr)

Besin Bilgileri (100gr

Toplam Kalori : 654 kcal

Protein : 15,2 gr

Toplam Yağ : 65,2 g

Doymuş          : 6,1 gr

Lif                    : 6,7gr

Şeker              : 2,61 gr

Kolesterol       : 0 gr

Karbonhidrat  : 13,7 gr

Toptan veya perakende chandler kabuklu ceviz yada ceviz içi satın almak için

Lütfen İletişime Geçin

Teklif Alın